foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
NZOZ MARMED - Przychodnia w Świdniku

 

 

Na badanie należy zabrać wszystkie wykonane wcześniej mammografie celem porównania.

Badanie można wykonać bezpłatnie w ramach finansowania przez NFZ dla kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat
  2. co 12 m-cy jak obciążenie rodzinne.

Jak przygotować się do badania?

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa, warto ubrać się odpowiednio wygodnie. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu. W sytuacji, gdy mammografia wykonywana jest po raz kolejny, prosimy zabrać ze sobą zdjęcia i opis poprzedniego badania dla porównania. Pomaga to lekarzom zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć konieczności wykonywania dodatkowych badań.

  • Technik poprosi Panią o rozebranie się do pasa w przebieralni.

Przebieg badania:

- Zdjęcia rentgenowskie każdej piersi zostaną wykonane metodą cyfrową w dwóch podstawowych projekcjach. Podczas badania osoba badana pozostaje w pozycji stojącej lub siedzącej. Badana pierś zostanie uciśnięta plastikową płytą kompresyjną. Uciskowi trwającemu kilka sekund może towarzyszyć ból, który jest do wytrzymania. Ucisk jest konieczny, aby uzyskać zdjęcia dobrej jakości, a tylko dobra jakość pozwoli na dokładny opis badania.

Wykonane zdjęcia oceniane są przez dwóch wysoko wykwalifikowanych lekarzy radiologów:

  • Wynik prawidłowy - zaprosimy Panią na kolejną mammografię za dwa lata lub za rok - jeżeli takie będzie zalecenie lekarza
  • Wynik budzący wątpliwości - zostanie Pani skierowana na bezpłatną dalszą diagnostykę, a jeśli okaże się to konieczne – na leczenie.Rejestracja

NZOZ MARMED

ul. Jarzębinowa 4

21-040 Świdnik 


Tel. 81 468 92 51

Tel. 81 751 44 66

Tekst alternatywny

Mammografia

Fundacja